Egzystencjalna teoria umysłu
Egzystencjalna Teoria Umysłu (EToM) to postulowany przez Jessego Beringa mechanizm umysłowy odpowiadający za postrzeganie wydarzeń życia codziennego jako rezultat działalności istot nadprzyrodzonych. Wykazano, iż tendencja do dostrzegania głębszego sensu w zdarzeniach z życia koreluje z wyższymi wynikami na skali współczynnika empatii (EQ-40, narzędzie stworzone przez S. Barona-Cohena do diagnozowania autyzmu). Wykazano, że osoby o wyższym nasileniu cech autystycznych rzadziej deklarują wiarę w osobowego Boga.
Z drugiej strony, torowanie myślenia analitycznego zmniejsza skłonność do deklarowania wiary w zjawiska nadprzyrodzone. zdrowych. W ramach pracy magisterskiej napisanej pod kierownictwem prof. dr. hab. W. J. Paluchowskiego przygotowałem narzędzie służące do pomiaru EToM w neurotypowej populacji.
- Kosakowski, M. (2016). Egzystencjalna teoria umysłu. Konstrukcja narzędzia pomiarowego. Testy psychologiczne w praktyce i badaniach, 2 (1), 60-75
- Kosakowski, M. (czerwiec, 2015). High mentalizing as a correlate of theological thinking about life events. Referat wygłoszony na konferencji Ways to Religion. Wrocław
Różnorodność emocjonalna
Nie od dziś znana jest rola emocji dla zdrowia psychicznego i somatycznego. Psychologia koncentrowała się do tej pory na szkodliwej roli emocji negatywnych i korzystnej emocji pozytywnych oraz złożonej roli emocji mieszanych (jednoczesne doświadczania negatywnych i pozytywnych emocji w jednej). Nowatorska koncepcja różnorodności emocjonalnej (ang. emodiversity) daje możliwość całościowego ujęcia psychologii emocji.
Niedawne badania wykazały, że obfitość występowania zróżnicowanych emocji w życiu pozwala lepiej przewidywać różne aspekty zdrowia psychicznego i fizycznego niż same emocje pozytywne czy negatywne ujmowane niezależnie. Tajemnicą pozostaje mechanizm pośredniczący pomiędy bogatym życiem emocjonalnym a zdrowiem. W ramach pracy doktorskiej przygotowywanej pod kierownictwem dr. hab. Łukasza D. Kaczmarka testował będę hipotezę, iż odpowiada za to nerw błędny. Wykazano, że odgrywa on duże znaczenie w reagowaniu organizmu ssaków na zmieniające się warunki w otoczeniu i regulację zachowania u ludzi.
- Kosakowski, M. (2016) „W ekosystemie ludzkich emocji”, Miesięcznik Dzikie Życie, 3 (261), s. 19-21
- Kosakowski, M. Wpływ różnorodności emocjonalnej (emodiversity) na reakcje układu sercowo-naczyniowego w sytuacji interpersonalnego konfliktu o zasoby. Analiza stanów emocjonalnych i cech w ujęciu teorii poliwagalnej. Grant z Narodowego Centrum Nauki. Preludium NCN 2015/17/N/HS6/02794.
Pozytywne interwencje
Pozytywne interwencje to jeden z fundamentów psychologii pozytywnej. Te stosunkowo proste i skuteczne ćwiczenia pozwalają na wyraźny wzrost poczucia zadowolenia z życia, dobrze udokumentowany w badaniach prowadzonych na różnych grupach. Wiele z nich dotyczy kultywowania wdzięczności, doświadczanej poprzez dostrzeżenie i docenienie pewnej osobistej korzyści pochodzącej od innych osobowych (dobroczyńcy) lub ze źródeł bezosobowych (los). W naszych badaniach koncentrujemy się na poszukiwaniu mechanizmów motywacyjnych decydujących o udziale w ćwiczeniach z zakresu pozytywnych interwencji
- Kosakowski, M. Kaczmarek, Ł., Kashdan, T., Garczarek, J. (maj, 2016). Rola interwencji startowych w kształtowaniu motywacji do podejmowania pozytywnych interwencji. Referat wygłoszony na konferencji II Konferencja Psychologii Pozytywnej. Poznań.
- Kaczmarek, L. D., Kashdan, T. B., Drążkowski, D., Enko, J., Kosakowski, M., Szäefer, A., & Bujacz, A. (2015). Why do people prefer gratitude journaling over gratitude letters? The influence of individual differences in motivation and personality on web-based interventions. Personality and Individual Differences, 75, 1-6.
- Monfort, S. S., Kaczmarek, L. D., Kashdan, T. B., Drążkowski, D., Kosakowski, M., Guzik, P., Gracanin, A. (2014). Capitalizing on the success of romantic partners: A laboratory investigation on subjective, facial, and physiological emotional processing. Personality and Individual Differences, 68, 149-153.
Inspiracja dla strony: Steven Pinker